суббота, 28 февраля 2015 г.

გაკვეთილის გეგმა სასაუბრო-"ოჯახი" 1 კლასი

საგანი:

ქართული ენა
კლასი:
I კლასი
თარიღი:

პედაგოგი:
ნუნუ სარჯველაძე
თემა:
სასაუბრო „ოჯახი“
სტანდარტი/ინდიკატორი:
ქართ. I.1. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და ადეკვატიურად აღიქვას მარტივი ინფორმაცია; შეუძლია სწორად რეაგირება ნაცნობ სამეტყველო სიტუაციებში;
ქართ. I.2. მოსწავლეს შეუძლია გადმოსცეს მარტივი ინფორმაცია მისთვის ნაცნობ თემაზე;
ქართ. I.4. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი მცირე ზომის ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება;
ქართ. I.5. მოსწავლეს გამომუშავებული აქვს ფონოლოგიური უნარ-ჩვევები;
ის ტექნ. I.1. მოსწავლე ფლობს ინფორმაციულ და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიებთან დაკავშირებულ ძირითად ცნებებს და ოპერაციებს;
ის ტექნ. I.3. მოსწავლეს შეუძლია ისტ პროდუქტის შესაქმნელი საშუალებების გამოყენება;
გაკვეთილის მიზანი:
·         მოსწავლეებმა გაიმდიდრონ სახლთან დაკავშირებული სიტყვების მარაგი და შექმნან სახლების კონსტრუქცია;
·         კრიტიკული ანალიზისა და დამოუკიდებელი მუშაობის უნარ-ჩვევების ჩამოყალიბება;
·         ოჯახური ურთიერთობების გაცნობა;
·         ოჯახის ყველა წევრის როლისა და პასუხისმგებლობის გაცნობა;
·         ისტ-ის ტექნიკის ჩრთვა-გამოყენება სასწავლო პროცესში;
აქტივობები:
აქტივობა 1. /გამოწვევა/:
პროვოცირება:
- რა იციან ოჯახის შესახებ;
-რა არის ოჯახი;
მოსწავლეებს ვუჩვენებ ბუკის მონიტორზე ფოტოებს, რომელზეც მსოფლიოს სხვადასხვა ხალხის ოჯახებია გამოსახული, მაგ:აფრიკა, ინდოეთი, ამერიკა, საქართველო...
ვუსვამ სააზროვნო კითხვებს:
-              როგორ ფიქრობთ ვინ არიან გამოსახული ამ სურათებზე?
-              რა არის ეს ხალხი ერთმანეთის?
-              რა საერთო სახელი შეიძლება ვუწოდოთ მათ?

აქტივობა 2.
ასოციაციური რუკა „ოჯახი“, სადაც ხატია სახლი სხივებით, მოსწავლეები ახასიათებენ და ასახელებენ სიტყვებს, რომელიც დამახასიათებელია ოჯახისთვის;

აქტივობა 3.
 (რამდენიმე დღით ადრე მოსწავლეებს ვთხოვ მოიტანონ ფოტოსურათები ოჯახური ალბომებიდან, სადაც ოჯახის წევრები და ოჯახური დღესასწაულია ასახული);
-მოსწავლეები ისაუბრებენ თავიანთი ოჯახის შესახებ: მშობლები, ბებია, ბაბუა, და , ძმა; ოჯახურ ტრადიციებზე; ოჯახის უფროს და უმცროს წევრზე, როგორ ეპყრობიან, ექცევიან ერთმანეთს; ოჯახის დღის რეჟიმზე;
სიურპრიზად დავახვედრებ ისტ-ის გამოყენებით დამზადებულ პრეზენტაციებს ოჯახური ალბომებიდან, რომლის პრეზენტატორები იქნებიან თავად თვითონ.

სადისკუსიო კითხვა:
-როგორ ეპყრობით მოხუცებს ოჯახში, მათ რომ იგრძნონ თქვენი სიყვარული?
როგორ გეპყრობიან ყველაზე პატარას ოჯახში, როგორ გრძნობ ოჯახის წევრების სითბოსა და სიყვარულს?


მასწავლებელს საუბარი მიმყავს იქითკენ; რომ ოჯახი ერთადერთია, სადაც მუდამ გველიან, გვღებულობენ და ვუყვარვართ ისეთები როგორებიც ვართ.  მაგალითისთვის მოვიყვან ცნობილ ადამიანთა გამონათქვამებს: „საით მივდივართ და მუდამ შინისკენ“ ნოვალისი , „სხვა ყველაფერი შიძლება შეიცვალოს , მაგრამ ოჯახით ვიწყებთ და ოჯახით ვამთავრებთ“ ანტონიო ბრენდელი;

ფიზკულტურული წუთშესვენება (მხიარული ლექსისი ფონზე);

აქტივობა 4.
„როლური თამაში“ - განასახიერებენ ოჯახის სხვადასხვა წევრებს, მოცემული თემის მიხედვით სცენებს და სცენარის დასრულების შერმდეგ ჩავატარებთ მცირე რეფლექსიას:
-         რას განიცდიდით როგორც დედა? მამა? ბაბუა? ბებია?
-         -ყველაზე მეტად რომელი როლის შესრულება იყო სახალისო ? რატომ?


აქტივობა 5.
ისტ-ის გამოყენებით „გენეალოგიური ხის“ დამზადება:


აქტივობა 6.
ზეპირი სავარჯიშო მარცვლებზე, დავმარცვლოთ სიტყვები და დავითვალოთ მარცვლები:
დედა

მამა


პაპა


ბაბუა


ბებია


და


ძმა


ოჯახი



აქტივობა 7.
ცნობილ მწერალთა ნაწარმოებებიდან პატარ-პატარა ნაწყვეტების გაცნობა, სადაც საუბარია დედაზე (ლექსები), მამაზე, ბებიაზე, პაპაზე...
მაგ: ნ.დუმბაზე „გამოცანა“, გ.ლეონიძეც „დედის ჩაწვეთებულ ცრემლზე ია ამოდისო“...

აქტივობა 8.
საშინაო დავალება : დამიხატეთ თქვენი ოჯახი;

დროის მენეჯმენტი
აქტივობა 1. (გამოწვევა) 5 წთ
აქტივობა 2. (გონებრივი იერიში) 5 წთ
აქტივობა 3. საუბარი „ჩემი ოჯახი“ 5 წთ
წუთშესვენება 1 წთ
აქტივობა 4. როლური თამაში 5 წთ
აქტივობა 5. ისტ-ი „გენეალოგიის ხე“ 4 წთ
აქტივობა 6. მარცვლები 2 წთ
აქტივობა 7. გამონათქვამები 5 წთ
აქტივომა 8. საშინაო დავალება
შეფასების სტრატეგიები
დაკვირვება, ჩანაწერები, კომენტარი
რესურსები
ტექნიკა და ინსტრუმენტები: სასკოლო ბუკი, ინტერნეტრი, სასწავლო  და მეთოდური ლიტერატურა.
მოსალოდნელი შედეგები:
-         ეცოდინებათ ოჯახის წევრების მოვალეობებისა და პატივისცემის შსახებ;
-         ბუკების დანიშნულება და მათზე გამოყენება;
-         მოსწავლეები შმოქმედებითად და კრეატიულად გამოიყენებენ ისტ-ის და მიღებულ ცოდნას;
-         დაამზადებენ სამახსოვრო ნახატს თემაზე“ჩემი ოჯახი“ და დაამზადებენ „გენეალოგიის ხეს“
შენიშვნა



Комментариев нет:

Отправить комментарий