среда, 29 сентября 2010 г.

пятница, 25 июня 2010 г.






































4.საგანი: ხელოვნება
გაკვეთილის თემა: ესპანეთი – ფრენით გამოწვეული სიზმარი
მასწავლებელი: ნუნუ სარჯველაძე (სსიპ სამტრედიის რაიონის, სოფ: კორმაღლის სკოლა);

ინტეგრირებული: ხელოვნება, გეოგრაფია, სამოქალაქო განათლება, ისტ;
სწავლების საფეხური: საბაზო, IX კლ.
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები:
- სხვადასხვა ეპოქისა და ქვეყნების ტრადიციების გაცნობა;
-ინტერპრეტაციის უნარის განვითარება და სამუშაოს დაგეგმვა;
-ხელოვნების ნიმუშების ამოცნობა ეპოქალური ნიშნის მიხედვით;
-საკოორდინაციო ბადის გამოყენებით ესპანეთის გეოგრაფიული ობიექტების, რეგიონების და ადმინისტრაციული ცენტრების განსაზღვრა;
-ქართველთა რეგალური თუ არალეგალური მიგრაციის მიზეზების კვლევა, ანალიზი (მაგ: ომი და შეიარაღებული კონფლიქტები, ადამიანის უფლებების დარღვევა, დისკრიმინაცია, სიღარიბე, უმუშევრობა და ა.შ.);სხვისი მოსმენის უნარისა და განსხვავებული აზრის პატივისცემის განვითარება;
-ინფორმაციის მოპოვებისა და მისი კრიტიკულად შეფასების უნარის განვითარება, ისტ-ის გამოყენების ცოდნა;
გაკვეთილის მიზანი:

სხვადასხვა სტილის ნამუშევრებში გარკვეული განწყობისა და ემოციების ამოცნობა; მსგავსება და განსხვავება მხატვრულ მიმდინარეობებს შორის; პარალელების გავლება სხვა საგნებში შესწავლილ მასალებს შორის; კომპლექსური ანალიზის ჩატარება; ჯგუფში მუშაობისას რომელიმე ისტორიულ-გეოგრაფიული მხარის კვლევა და კლასის წინაშე წარდგენა;
ესგ-ით მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები:
სგხ: მიმართულება-პრაქტიკული უნარ-ჩვევები და იდეების გამოხატვა ხელოვნებაში.
IX.4.მოსწავლე გეგმავს და ასრულებს სხვადასხვა სახის სამუშაოს .
მიმართულება-კომუნიკაცია და ინტერპრეტაცია.
IX.5.მოსწავლე წარმოადგენს ინდივიდუალურ და ჯგუფურ ნამუშევარს, მიღებულ ცოდნაზე დაყრდნობით აანალიზებს ხელოვნების ნიმუშს და განმარტავს, რა მიზნით არის მასში გამოყენებული კონკრეტული ხერხი და მასალა.
მიმართულება-ხელოვნების ნაწარმოების აღქმა კონტექსტში.
IX.7.მოსწავლე ამოიცნობს და ადარება ერთმანეთს სხვადასხვა ეპოქისა და სტილის ნამუშევრაბს.
ისტ.
იყენებს ისტ-ის საშუალებებს ინდივიდუალური და ჯგუფური მუშაობისათვის (ელექტრონულ ფორმატში ბეჭდვა, კომუნიკაცია, საგამომცემლო და შემოქმედებითი საქმიანობა, საგანმანათლებლო ღირებულების მქონე პროდუქტების შექმნა, როგორც სკოლის შიგნით, ასევე მის გარეთ აუდიტორიისთვის (3,4)

გეოგრაფია: მიმართულება-დრო და სივრცე
IX.1.მოსწავლე რუკებისა და სხვა გეოგრაფიული საშუალებების (ფოტოები, გრაფიკები, ცხრილები, დიაგრამები და სხვა) დახმარებით ახასიათებს ადგილს, მოვლენას და პროცესებს; ადგენს თემატურ რუკებს;

სამოქალაქო განათლება: მიმართულება-მოქალაქეობა
მოქ.IX.4.მოსწავლე აფასებს ადამიანისა და საზოგადოების როლს სოციალური პრობლემის გადაწყვეტაში.
მიმართულება-მმართველობა.
მოქ.IX.5.მოსწავლე იკვლევს დემოკრატიული სახელმწიფოს საფუძვლებს.

თანმიმდევრობა (აქტივობა და დრო):
პროვოცირება:-რა იციან ესპანეთის შესახებ?
ავსებენ ცხრილს:
რით იცნობენ ესპანეთს?
.სპორტი
.ხელოვნება
.ღირსშესანიშნაობები
.ტრადიცია
.ფეხბურთის გუნდები: მადრიდის რეალი, ბარსელონა, სევილია, ვალენსია ...
.ცეკვა: ფლამინგო
.ლიტერატურა: სერვანტესი „დონ კიხოტი“
.თეატრი: ლოპე დე ვეგა კარპიო
.არქიტექტორი: გაუდი
.მხატვრები: ელ გრეკო, ფ.გოია, ს.დალი, ხ.მირო, ხ.გრისი, დ.ველასკესი, ბ.მურილიო, პ.პიკასო...
.პრადოს მუზეუმი
.ტაძარი:„საგრადა ფამილია“
.ტორეადორი-კორიდა.

(დრო: 2 წთ.)
გონებრივი იერიში:

-რისი გაგება სურთ?
(დრო: 1 წთ.)
ტვინის აერობიკა:

სწრაფად ჩამოთვლიან ესპანელ მხატვრებსა და მათ ნამუშევრებს. მაგ: პ.პიკასო „გერნიკა“, ფ.გოია „სამეფო ოჯახის პორტრეტი“ და ა.შ.
(დრო: 2 წთ.)

მოსწავლეები იყოფიან ჯგუფებად და სხდებიან კომპიუტერებთან, სადაც დავალებები წინასწარ არის ჩატვირთული; თითო ჯგუფი თავსთება თითო კომპიუტერთან.

აქტივობა 1.
შესავალი (დრო: 5 წთ.)
მასწავლებელი მოსწავლეებს წინაგაკვეთილზე მიცემული დავალების წარმოდგენას სთხოვს. მოსწავლეებს უნდა მოეგროვებინათ სტატიები, გამოკვლევები, აუდიო/ვიდეო მასალები ესპანეთის შესახებ;
აქტივობა 2.
ჯგუფებში მუშაობა (დრო: 20 წთ.)
მასწავლებელი კლასს ყოფს ჯგუფებად:
-გეოგრაფია-ტურიზმი;
-ჟურნალისტ-პრეზენტატორები;
-მხატვრები;
-ლიტერატორები;
-ექსპერტები;
თითოეული ჯგუფი ირჩევს ლიდერს, რომელიც ერთობლივ ნამუშევარს წარმოადგენს; ჯგუფები სხვადასხვა თემასა და წყაროზე მუშაობენ;

1. გეოგრაფ-ტურიზმი წარმოადგენენ ესპანეთს, ახასიათებენ მას შემდეგი გეგმის მიხედვით: ტერიტორია და საზღვრები, გეოლოგია და ტექტონიკა, წიაღისეული, რელიეფი, ჰავა, ჰიდროგრაფია(მდინარე, ტბა), ნიადაგი, მცენარე, ცხოველები; დროის სარტყელს შორის სხვაობა;ტურისტული ზონები და კურორტები;
2. ჟურნალის-პრეზენტატორები ამუშავებს ამონარიდებს საგაზეთო სტატიებიდან, ინფორმაციებს ინტერნეტსაიტებიდან და ამზადებენ პრეზენტაციას თემაზე: „ესპანეთი-დროის ფენომენი“
ინტერნეტსაიტებია:
http://www.casareal.es/.
http://www.la-mancloa.es/.
www.congreso.es.
www.spain.info/tourSpain.
3. მხატვრების ჯგუფი წარმოადგენს ცნობილი ესპანელი მხატვრების და მოქანდაკეების შესახებ ინფორმაციას; ამზადებენ პრეზენტაციას თემაზე: „რას გვიამბობენ სურათები“ და სლაიდშოუს „სალვადორ დალი სიუტეალიზმის პატრიარქი“;
4. ლიტერატორების ჯგუფი აკეთებს კრიტიკულ ანალიზს მიგელ დე სერვანტესის „დონ კიხოტი“; აგრეთვე ისაუბრებენ „ოქროს ხანის“ ესპანელი თეატრის წიმანძღოლის ლოპე დე ვეგა კარპიოს და მისი პიესის შესახებ: „ცხვრის წყარო“ ქართულ სცენაზე;
5. ექსპერტთა ჯგუფი აჯამებს ოთხივე ჯგუფის მიერ წარმოდგენილ მასალებს, განიხილავს მათ და ამზადებს დასკვნით პრეზენტაციას თემაზე: „ესპანეთი-ფრენით გამოწვეული სიზმარი“

აქტივობა 3.
ჯგუფების ნამუშევართა პრეზენტაცია: (დრო:10 წთ.)

შეჯამების სახით ყველა ჯგუფი მუშაობს საერთო პლაკატზე: ხატავენ პიკასოს „მშვიდობის მტრედს“, რომელზეც აკეთებენ საკუთარ კომენტარებს ესპანეთის, მისი ღირსშესანიშნაობების, შთაბეჭდილებეით გამოწვეული ემოციის შედეგად და აწებებენ მათ მიერვე გაკეთებილ ესპანეთის რუკას.
(დრო: 3 წთ.)
საშინაო დავალება:
მომდევნო გაკვეთილისათვის მოსწავლეებმა უნდა წარმოადგინონ ექსკურსიის გეგმა: „სალვადორ დალი წინანდალში“;
(დრო: 2 წთ.)
შეფასება:
გააკეთეს შესწავლილ საგნებთან პარალელები, დაამზადეს თვალსაჩინოება, პლაკატი, მოძიებული ინფორმაციის ინტერპრეტაცია, საკუთარი აზრის დაფიქსირება და სხვისის პატივისცემა; ვიყენებ განმსაზღვრელ შეფასებას;


четверг, 24 июня 2010 г.

3.სასკოლო პრაქტიკიდან:






































1. გაკვეთილის თემა
,,როგორ სწავლობდა გოჭი ფრენას” (ზღაპარი)- გადმოქართულებული რევაზ ინანიშვილის მიერ
2. სწავლების საფეხური და კლასი
III კლასი
3. ინტეგრირებული საგნები
მასწავლებლის სახელი, გვარი

ქართული ენა და ლიტერატურა-ნუნუ სარჯველაძე
სახვითი და შრომითი საქმიანობა-ნუნუ სარჯველაძე
ბუნება-დარეჯან ნიკოლეიშვილი

4. მოსწავლეთა რაოდენობა: 7
5.განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი:
ჯგუფში მყავსჰიპერაქტიურობით გამორჩეული 1 მოსწავლე- მარი; იგი ძალიან პოპულარულია კლასში; მეგობრულია; უყვარს სპორტული ღონისძიებები; ახალი იდეების გენერატორია; მუდამ მზადაა ახალ სამუშაოზე გადასასვლელად; გამოირჩევა კარგი კითხვისა და თხრობის მანერით, მაგრამ არ შეუძლია ხანგრძლივი დროით კონცენტრაცია; ბევრს ლაპარაკობს; აქვს ბევრი კითხვა; ხშირად ავიწყდება დავალება; შემოქმედებითია; არტისტულია; მოუთმენელია; ხშირად იგვიანებს; ბოლომდე არ უსმენს ინსტრუქციებს; აქვს კარგი ხელის მოსმა; იგი კარგი მოსწავლეა, მაგრამ მალე ეფანტება გონება, რადგან გადართულია კლასში მიმდინარე მოვლენებზე და ყურადღების კონცენტრაციას ვერ ახდენს საქმეზე;
პრობლემის გადასაწყვეტად ვცდილობ მისი შესაძლებლობებიდან და ინტერესის სფეროდან გამომდინარე მივცე დავალებები; მოსწონს სქემებზე მუშაობა – ეს მისთვის ყველაზე საინტერესოა; კარგად ხატავს; მოსწონს დისკუსიაბში ჩართულობა; ე.ი. ვცდილობ ისე დავტვირთო, რომ დრო არ დარჩეს სხვების საქმიანობების საცქერად;
6. გაკვეთილის სასწავლო მიზნები:
(საგნების მიხედვით)

ქართ.III.2.
ქართ.III.6.
ქართ.III.10.
შეძლებენ წაკითხული ტექსტის შინაარსის გადმოცემას; დაასახელებენ პერსონაჟის მოქმედების მოტივს და შეაფასებენ მათს საქციელს;
ბუნ.III.8.
მხატვრული სიტყვის ოსტატობით შeიგრძნობენ საგანთა კავშირის საფუძველზე სამყაროს ერთიანობის პრინციპს, აღწერენ მზის სისტემას;
ს.გ.III.4.
ს.გ.III.12.
იმპროვიზაციას გააკეთებენმ მოსმენილი და წაკითხული ტექსტის ირგვლივ; ამოიცნობენ ცნობილ მხატვართა და მოქანდაკეთა ნამუშევრებში შესწავლილი თემიდან პერსონაჟებს და სიუჟეტებს;
7. ეროვნულ სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები და ინდიკატორები:
ქართ.III.2.(1,2,3,4,5,6,7,8,9)მოსწავლე ისმენს ლიტერატურულ ტექსტებს, იგებს და გადმოსცემს შინაარსს;
ქართ.III.6.(1,2,3,4)მოსწავლე გამოხატავს ლიტერატურული ტექსტის მიმართ საკუთარ დამოკიდებულებას;
ქართ.III.10.მოსწავლე დამოუკიდებლად ქმნის მცირე ზომის ტექსტ, გასაგებად აყალიბებს აზრს. გაუმდიდრდებათ ლექსიკური მარაგი; შეძლებენ აზრის არგუმენტირებულად გადმოცემას; ეცოდინებათ ტექსტისკრიტიკული ანალიზი; პიროვნების შედარება- დაპირისპირება; დაიცავენ დროის ლიმიტს; დაეუფლებიან პრეზენტაციის ხელოვნებას, ჯგუფში მუშაობის წესებს;
ბუნ.III.892,3)მოსწავლე მარტივად აღწერს მზის სისტემას;
ეცოდინებათ მზის სისტემის სპეციფიკა; გამოიყენებენ შეძენილ ცოდნას და პარალელს გაავლებენ მოცემულ გაკვეთილთან;
ს.გ.III.4.(1,2,4)მოსწავლე გამოსახავს სხვადასხვა მოტივის ზეგავლენით წარმოშობილ იდეებს ნამუშევარში;
ს.გ.III.12.(1,2)მოსწავლე აკავშირებს ნაწარმოების შინაარსს სხვა საგნებში განვლილ მასალასთან; შექმნიან ილუსტრაციებს, პლაკატებს წაკითხული ნაწარმოებისგან მიღებული შთაბეჭდილების შედეგად;
8. თანმიმდევრობა:
(აქტივობა და დრო)
პროვოცირება:
-როგორი გაკვეთილი ჩავატაროთ? რა იციან იკაროსისა და გოჭის შესახებ?
(დრო: 2 წთ.)
გონებრივი იერიში:
ტექსტის გაგება-გააზრება, ტექსტისადმი საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა;
(დრო: 10-15 წთ.)
მუშაობა ცხრილზე, რომელიც წინსწარ არის დახაზული დაფაზე:
ტექსტში მომეწონა ის, რომ...
ტექსტში არ მომეწონა ის, რომ...
იმიტომ, რომ...
იმიტომ, რომ...
ტვინის აერობიკა:
სწრაფ-სწრაფად ჩამოთვლიან აღნიშნული თემიდან პერსონაჟებს:
(დრო:2 წთ.)
მოსწავლეები იყოფიან ჯგიფებად და სხდებიან კომპიუტერებთან, სადაც დავლებები წინასწარ არის ჩატვირთული (თითო ბავშვი თითო კომპიუტერთან);
დავალება 1.
I ჯგუფი: ,,იკაროსი”მითის გეგმა წერილობით, რომლის მიხედვით ყვებიან ტექსტის შინაარსს;
II ჯგუფი:,,როგორ სწავლობდა გოჭი ფრენას” ზღაპრის გეგმა წერილობით, რომლის მიხედვით ყვებიან ტექსტის შინაარსს;
პრეზენტაცია (დრო:4. წთ.)
დავალება 2.
შეავსეთ ცხრილი:
I ჯგუფი:
არსებითი სახელი
ზმნა
ზედსართავი სახელი
რიცხვითი სახელი
II ჯგუფი:
მხოლობითი რიცხვი
მრავლობითი რიცხვი
პრეზენტაცია (დრო: 4. წთ.)
დავალება 3.
პრაქტიკული სამუშაო:
I ჯგუფი: იკაროსის ფრთების დამზადება;
.II ჯგუფი: იკაროსი და მისი მაყურებლები- პლაკატის დახატვა;
პრეზენტაცია (დრო: 4. წთ.)
დავალება 4.
პატარები ინდივიდუალურად დაწერენ ნატვრის იმპროვიზაციას თემაზე: ,,სულ ზევით, ზევით...” და წინასწარ მასწავლებლის მიერ ფორმატზე დახატულ ,,იკაროსის ფრთებზე” აკრავენ.
პრეზენტაცია (დრო:2 წთ.)
დავალება 5.
I ჯგუფი:იკაროსისა და დედალოსის მითი მხატვრობაში და კრიტიკული ანალიზი (ტინტორეტო, ჰოლბეინი და ვან დეიკი);
II ჯგუფი: იკაროსისა და დედალოსის მითი სკულპტურულ გამოსახულებებში (კანოვა, როდენი);
პრეზენტაცია(დრო:3 წთ.)
დავალება 6.
I ჯგუფი: ,,ვენის დიაგრამა” : იკაროსი (მითიდან) და იკაროსი (ზღაპრიდან);
II ჯგუფი: ,,ვენის დიაგრამა” :,,როგორ სწავლობდა გოჭი ფენას” (ზღაპარი) და ,,იკაროსი” (მითი);
პრეზენტაცია (დრო:4. წთ.)
დავალება 7.

















  • ლექსიკური სავარჯიშო:
    მიუწერეთ შესაბამისი მნიშვნელობა რთულ სიტყვებსა და გამოთქმებს:
    I ჯგუფი:
    ● ცას ეწივნენ სიხარულით-
    ● რაღაც უნდა ვიღონო-
    ● მზისგან მიღებული დამწვრობა-
    II ჯგუფი:
    ● სხვა საშველი არ ჩანს-
    ● იკაროსის ფრენა-
    ● ჩიტის საფრენიდან-
    პრეზენტაცია (დრო:4. წთ.)
    დავალება 8.
    I ჯგუფი: მზე ვარსკვლავია- თხრობა;
    Iiჯგუფი: მზე სინათლისა და სითბოს წყაროა-თხრობა;
    პრეზენტაცია (დრო:4. წთ.)
    დავალება 9 .
    I ჯგუფი: მინოსის კაბირინთი- დახასიათება, თხრობით;
    Iiჯგუფი: სვაროვსკის ლაბირინთი- სატელევიზიო ჩვენებით მიღებული ჩთაბეჭდილებების გადმოცემა;
    პრეზენტაცია (დრო:2 წთ.)
    დავალება 10.
    ამ შინაარსის დავალებას აკეთებს ორივე ჯგუფი:
    რა ვიცოდი
    რა გავიგე
    რა მინდა ვიცოდე
    პრეზენტაცია (დრო:2 წთ.)
    საშინაო დავალება:
    I ჯგუფი: ,,მზის ოჯახის” დამზადება პლასტილინისაგან;
    II ჯგუფი: ,,აისისა” და ,,დაისის” დახატვა;
    სამომავლოდ ექსკურსიის დაგეგმვა ალექსანდრე ჭავჭავაძის სახლ-მუზეუმში ე.წ. ,,ბზის ლაბირინთის” სანახავად;

    9. შეფასება:
    ტექსტის მხატვრული წაკითხვითა და მოსმსნით ამაღლდა მოტივაცია; გაცნობიერებ ბერძნული მითის ხიბლი; გაავლეს შესწავლილ საგნებთან პარალელები;დაამზადეს თვალსაჩინოება,პლაკატი, რამაც ხალისიანი ატმოსფერო შექმნა ჯგუფში; შეძლეს საკუთარი აზრის დაფიქსირება და სხვისის პატივისცემა;
    ვიყენებ განმავითარებელ შეფასებას, კომენტარებით, ცხრილს ინდივიდუალური და ჯგუფებზე დაკვირვებისათვის, რომლებსაც დანართის სახით შემოგთავაზებთ;
    10.საკლასო მენეჯმენტი-საგანმანათლებლო რესურსები:
    ტექნიკა და ინსტრუმენტები-კომპიუტერი, პროექტორი, ფოტოაპარატი, აუდიოდისკი, მოსასმენი მასალა(,,ბაკურ სულაკაურის” გამომცემლობის IIIკლასის);
    ინფორმაციის წყაროები (ნაბეჭდი, ელექტრონული და სხვა...)-III კლასის მოსწავლისა და მასწავლებლის სახელმძღვანელო ,,ბაკურ სულაკაურის “ გამომცემლობის;
    ეროვნული სასწავლო გეგმები; მითოლოგიური ენციკლოპედია ყმაწვილთათვის ,,ბაკმი” 2006;
    ნახატების რეპროდუქცია დედალოსისა და იკაროსის თემებზე;
    საგანმანათლებლო რესურსები მასწავლებლებისათვის (ნაწილი I და II 2007-2008წწ);
    სწავლება და შეფასება 2008წ.
    ცნიერების ენციკლოპედია ,,ბაკურ სულაკაურის” გამომცემლობა 2005წ
    სწავლებისა დასწავლის ახალი მიდგომები ;თბილისი 2004წ;
    მოსწავლეზე ორიენტირებული სწავლება; ფილმი VIII ,,სწავლების სტრატეგიები” 2007 წ;
    ელექტრონული(კომპიუტერული) პროგრამები და რესურსები: http://www.ramble.ru/
    offeen.ofisse.prezentation,


    განმავითარებელი შეფასებები:
    ჩანაწერები კომენტარებით:
    ● ნაწარმოების გმირების საქციელის შეფასება;
    ● ნაწარმოების გმირების მოტივაციის შესახებ საუბარი;
    ● თვალსაზრისი (მომწონს\არ მომწონს) დასაბუთებულად მოყვანილი არგუმენტის ტექსტის ცოდნაზე დაფუძნებულობა;
    ● ენობრივი თვალსაზრისით მსჯელობისათვის საჭირო ლექსიკის, კონსტრუქციების (იმიტომ, რომ, ვინაიდან, თუ იგი... მაშინ) ადეკვატურად გამოყენება;
    ვახდენდი აგრეთვე ჯგუფების მუშაობზე დაკვირვებას შემდეგი კრიტერიუმებით: ჯგუფების მიერ შესასრულებელი სამუშაოების დაგეგმვა – სესასრულებელი სამუსაოების ეტაპების განსაზღვრა; მონაცემების აღრიცხვა, მოძიება, ჩანიშვნა;
    მონაცემების აღრიცხვის უნარი, რამდენად სეძლეს მოცემულ დავალებებზე თავის გართმევა:
    ჯგუფები
    1.ჯგუფში მუშაობა;
    2.მონაცემების აღრიცხვისა და მათი აღრიცხვის უნარი;
    3.მონაცემების ანალიზის უნარი;
    I ჯგუფი
    ● გაკვეთილის დაგეგმვის ეტაპმა წარმატებით ჩაიარა;
    ● მოსწავლეებმა მთლიანად გაინაწილეს დავალება;
    ● გაინაწილეს ფუნქციები;
    ● მონაცემები რიგ-რიგობით შეჰქონდათ ცხრილებსა თუ სქემებში;
    ● დაფიქსირებულ მონაცემებში იყო მცირედი უზუსტობები;
    ● საერთო ჯამში ჯგუფის მუშაობა წარმატებულად შეიძლება ჩაითვალოს;
    II ჯგუფი
    ● დავალებების დაგეგმვის ეტაპი ჯგუფმა დაძლია;
    ● ზოგიერთი მოსწავლე პასიურობდა სამუშაოს შესრულების დროს;
    ● მონაცემების აღრიცხვისას იბადებოდა კითხვები, მოსწავლეები მიმარტავდნენ მასწავლებელს და ამოწმებდნენ საკუთარი გადაწყვეტილებების სისწორეს;
    ● ჯგუფმა დიდი დრო მოანდომა პროცედურას და ვერ ჩაეტია განსაზღვრულ დროში;
    ჯგუფის დავალებების წარდგენის შემდეგ მოსწავლეებთან ერთად განვიხილე ჯგუფის წარმატებული და წარუმატებელი ნაბიჯები. მათ სათანადო რეკომენდაციები მივეცი.
    მიმდინარე გაკვეთილმა,მოსწავლეებზე და ჯგუფზე დაკვირვების ცხრილებმა და კომენტარებმა მიჩვენა, რომ მომავალში სხვა თემების შeსწავლისას კვლავ ჩავატარო ინტერაქტიური მეთოდით დაგეგმილი გაკვეთილი;

    განმავითარებელი შეფასებისათვის ვაკეთებ ცხრილს, სადაც ჯგუფის წევრები და შეფასების კრიტერიუმებია ჩამოწერილი; გარდა ამისა ვაკეთებ წამახალისებელ, პოზიტიურ კომენტარებს;
    კრიტერიუმები
    მუშაობა ჯგუფში
    პრობლემის გამოკვეთა
    არგუმენტი პრობლემასთან მიმართებაში
    ენობრივი კონსტრუქციების გამოყენება
    ზეპირი არგუმენტაციის გამომხატველობითი საშუალებების გამოყენება

четверг, 17 июня 2010 г.

2. სასკოლო გამოფენა–პროექტი





















1. პროექტის თემა: „ჩვენ თვითონ“
2. სკოლა: სსიპ სამტრედიის რაიონი, სოფ: კორმაღლის სკოლა
3. ფასილიტატორი: ნუნუ სარჯველაძე
4. ფასილიტატორის ელ. მისამართი:
nsarjveladze2010@gmail.com
5. პროექტის მიზანი:
· იყოს შემოქმედი, თავად შექმნას ღირებულებები და არ იცხოვროს არსებულის ხარჯზე;
· შეძლოს მიღებული ცოდნა და გამოცდილება გამოიყენოს ახალი მატერიალური, ინტელექტუალური თუ სულიერი ღირებულებების შესქმნელად.
· შეძლოს აირჩიოს რაიმე საქონელი ან მომსახურება, რომელსაც მოიხმარს, შექმნის და ასახელებს მის ღირებულებას.
· შეძლოს მომხმარებლის და ბაზრის ურთიერთპარტნიორობაში დაინახოს ის, რაც მისთვის მისი ცოდნის ფარგლებში სარგებლის მომტანია;
6. განსახორციელებელი აქტივობები:
· სამომხმარებლო ბაზრის შესწავლა, დამკვეთის მოთხოვნილების გათვალისწინება;
· სქემის, საქარგი ძაფის–მულინის, საქარგავი რგოლის, საქარგავი ქსოვილის ე.წ. მეშკაკინა და ნემსების მოძიება;
· მოძიებული სქემის შესახებ ინფორმაციის მოპოვება, კრიტიკული ანალიზი (მაგ: ვიოლინო–პაგანინი, ჩეჩილია გალერანის პორტრეტი–ლეონარდო და ვინჩის ბიოგრაფიის გაცნობა);
· ფერტა კოლორიტი და მათეული ინტერპრეტაცია (ე.ი.შეაქვს ცვლილება ორიგინალში), ანალიზი რამ გამოიწვია ეს ცვლილება? (შესაბამისი მასალის ნაკლებას ხელმისაწვდომობამ, თუ სხვა რამემ?).
7. რატომ იყო ინიციატივა წარმატებული:
–თავისუფალი დრო იყო გამოყენებული მიზანმიმართულად და საინტერესოდ, თუმცა მუშაობა თითოეულ ტემაზე ხანდრძლივი პროცესი იყო. სრულყოფილი ნამუშევარი დიდ სიამოვნებას გვრიდა მათ შემქმნელებს, მით უფრო, როცა მნახველტა მოწონებას იმსახურებდა; საქმიქანობებეით ხდებოდა ზიარება გამოყენებითი ხელოვნების სამყაროსთან; უვიტარდებოდათ პატივისცემის გრძნობა ადამიანის შრომის მიმართ, ხდებოდა საკუთარი და სხვათა კულტურული მემკვიდრეობის გაცნობა, მოზარდის შინაგანი სამყაროს, გემოვნების დახვეწა. სიმბოლურ თანხად გაყიდვის შემთხვევაში „ჯიბის ფული“ გაუჩნდათ და სტიმული მიეცათ. გაიზარდა უტილი.
8. წარმოდგენილი მასალები:
· ლეონარდო და ვინჩი „ქალი ყარყუმით“;
· „დაღლილი ვიოლინო“;
· კლოდ მონე „იალქნები“;
· სიყვარული (საბავშვო თემატიკა);
· სამზარეულო თემატიკა;
· ყვავილები (ნატურმორტი);
· ნატურმორტი;
· პეიზაჟი;
9. პროექტის პრეზენტაციისათვის საჭირო რესურსები:
· საგამოფენო სტენდი;
· ნაქარგებისათვის ჩარჩოები;
· ციფრული ვიდეოკამერა;
· დანართის სახით მოსწავლეთა მუშაობის ამსახველი ფოტომასალა;

вторник, 8 июня 2010 г.




















1. პროექტის სახელი: "მზე ყველას თანაბრად გვანათებს"
2.პროექტის მოკლე აღწერა 1–2 წინადადებით: შეზღუდული უფლებების მქონე მოზარდებთან გაკვეთილის ჩატარება
3.პროექტის სრული აღწერა: არასრულწლოვანთა დანაშაულის მომრავლების გამო, და სამოქალაქო ცნობიერების სიმწირის გამო, დიდია საფრთხე ნებისმიერი მოზარდი აღმოჩნდეს განსასჯელის სკამზე, ან სულაც სკოლა–პანსიონის აღსაზრდელი; ამიტომაც საჭიროდ ჩავთვალეთ ზემოაღნიშნული პრობლემა წინა პლანზე წამოგვეწია და მოზარდებისათვის, მათი თვალით დანახული შეზღუდული უფლებების მქონე თანატოლების ცხოვრება ენახათ და მოეხდინათ შედარება–დაპირისპირება თავისუფლებასა და უფლებების შეზღუდვას შორის; ეცოდინებათ მიზეზი თუ რამ შეიძლება აქციოს მოზარდი პრობაციონერად; ხოლო პრობაციონერთათვის თანტოლთა პირადი მაგალითი დადებითად მოქმედებს (უსაფრთხო სკოლა, უსაფრთხო გარემო); ვეწვევით სამტრედიის მე–15 სკოლის სკოლა–პანსიონის აღსაზრდელებს; პროექტის მონაწილეები წინასწარ ინფორმირებულნი იქნებიან პრობაციონერთა უფლება–მოვალეობების შესახებ; გაივლიან კონსულტაციებს პანსიონის ფსიქოლოგთან; დაამუშავებენ და შეათანხმებენ ფსიქოლოგთან სადისკუსიო საკითხებს; მომზადებული ექნებათ სპორტული და შემეცნებითი ნომრები; მოსწავლეებმა ჩამოყარეს იდეები, თუ რა სახით სურდათ პროექტზე მუშაობა და შეადგინეს სამუშაო გეგმა; პროექტზე მუშაობა წარიმართება ჯგუფური მუშაობის პრინციპით; მონაწილე ბავშვები (კორმაღლის სკოლისა და სკოლა–პანსიონის აღსაზრდელები) დაიყოფიან სხვადასხვა ჯგუფებად, რომელთაც მიცემული ექნებათ შესაბამისი სამუშაო გეგმა, რომლის მომზადების შემდეგ აკეთებენ პრეზენტაციას:
· მკვლევარები–ისტ–ის გამოყენებით მოიძიებენ ინფორმაციას თემაზე: „ქუჩის ბავშვების განსხვავებული ბავშვობა“, გააკეთებენ საპრეზენტაციო მასალას „ბავშვობა უდანაკარგოთ“ ;
· სამართალმცოდნეები–მოიძიებენ ინფორმაციას საქართველოში არსებული ბავშვთა უფლებების დამცველი არასამთავრობო ორგანიზაციის შესახებ; წარმოადგენენ მოძიებული მასალის პრეზენტაციას;
· კლიპმეიკერები–იმუშავებენ სცენარზე: „არა ნარკომანიას–ანუ გავცეთ სითბო, რათა ადამიანებმა ერთმანეთი იპოვოს“
· ჟურნალისტები–წარმოადგენენ ე.წ.“პოსტერულ სესიას“ თემაზე: “გაიცანით, ჩემი ახალი მეგობარი“–ახალშეძენილი მეგობრის პორტრეტი;
· მედიკოსები–ნარკოტიკი და ნიკოტინი; ნარკოტიკითა და ნიკოტინით გამოწვეული დაავადებები, კლასიფიკაცია; ე.წ.“წებოს ბავშვების“ სიმპტომები; „ჯანსაღი ცხოვრების წესის შემუშავება, კვლევის შედეგების ოქმის სახით წარმოდგენა;
· მხატვრები–პოსტერული სესია თემაზე:“არ გარიყო!“ მეგობრის პორტრეტი – იმპროვიზაცია;
· სტატისტიკოსები–მოიძიებენ სტატისტიკურ მონაცემებს არასრულწლოვანთა უფლებების დარღვევის; არასრულწლოვანთა დანაშაულების შესახებ; გააკეთებენ სკალა–დიაგრამებს კვლევებზე დაყრდნობით. დაამუშავებენ „ვენის დიაგრამას“ „კონტრასტული ბავშვობა“;
მოსწავლეები ფლობენ ისტ–ის გამოყენების ტექნიკას, აკეთებენ პრეზენტაციებს Microsoft office PowerPoint–ში; მოძიებული მასალებით დაამზადებენ პროექტის პორტფოლიოს და საჯარო პრეზენტაციისათვის აკინძავენ, რომელსაც წარმოადგენენ თემის, სკოლისა და მშობლების წინაშე; წინასწარ ნახავენ მხატვრულ ფილმს "სუბორდინაცია", დაამუშავებენ კითხვებს, რომლის მიხედვითაც უნდა წარიმართოს მხ.ფილმის კრიტიკული ანალიზი და დისკუსია: "ჩვენ ვსწავლობთ ერთად!" შეხვედრას დავიწყებთ სპორტული შეჯიბრებით, კომპლექსის მოხსნის მიზნით, ხოლო შემდგომ შევუდგებით დაგეგმილი სამუშაოების შესრულებას, დასკვნით ეტაპზე საერთო შემოქმედებით კაფე–საღამოს ჩაატარებენ, გაცვლიან ელ.ფოსტებს გადაიღებენ სამახსოვრო ფოტოებს, გადასცემენ ერთმანეთს მათ მიერვე დამზადებულ სამახსოვრო ბუკლეტებს;
4.მონაწილეთა ასაკი: 14–
15 წელი
5.ვადები/ხანგრძლივობა: ერთი კვირა
6.შესაძლო აქტივობები:

ტექსტის კითხვა; მოძიება ინფორმაციის ისტ–ის გამოყენებით;
ჯგუფში მუშაობა;
ნამუშევრის პრეზენტაცია /ნახატების, პლაკატის/;
სიმულაციური თამაში"ქუჩის ცხოვრების "ხიბლი" და შედეგები"
ვიდეო/აუდიო მასალია, მოსმენილის კრიტიკული ანალიზი;
თემის შეჯამება;
მხატვრული ფილმის 'სუბორდინაცია"კრიტიკული ანალიზი;
სპორტული შეჯიბრება;
შემეცნებითი კაფე–საღამოს ჩატარება;
მშვიდობიანი გარემოსათვის საჭირო ყოველდღიური სახელმძღვანელო დოკუმენტის დამზადება;
შესრულებული სამუშაოებით აკინძული პროექტის პორტფოლიოს, ბლოგის დამზადება;
7.შედეგები/პროდუქტები, რაც შეიძლება შეიქმნას:
შეიქმნება საპრეზენტაციო მასალები:
"ბავშვობა უდანაკარგოდ";
სტატისტიკურ კვლევებზე დაყრდნობით სკალა–დიაგრამები, ე.წ. "ვენის დიაგრამა";
მოიძიებენ ინფორმაციას თემებზე:
"ქუჩის ბავშვების "განსხვავებული " ბავშვობა";
ბავშვთა უფლებების დამცველი ორგანიზაციების საქმიანობა;
ნარკოტიკისა და ნიკოტინის მავნებლობა; ნარკოტიკითა და ნიკოტინით გამოწვეული დაავადებები;
დაამზადებენ საერთო პლაკატს:"მზე ყველას თანაბრად გვანათებს";
მოაწყობენ "პოსტერულ სესიას" თემებზე:
"გაიცანით, ჩემი ახალი მეგობარი"
"არ გარიყო!"
შეიქმნება პროექტის პორტფოლიო და ბლოგი;
მოსწავლეები დაამზადებენ სამახსოვრო ბუკლეტებს, ბარათებს – რომელსაც გაუცვლიან ერთმანეთს; აგრეთვე მშვიდობიანი გარემოსავის საჭირო ქცევის სახელმძღვანელო დოკუმენტს.
მოაწყობენ ერთობლივ კაფე–საღამოს;
მოსწავლეებს ეცოდინებათ სასწავლო პროექტზე მუშაობის ეტაპების გამოყოფა:
სამუშაოების დაგეგმვა;
რესურსების მოძიება;
პროექტის განხორციელება;
პროექტის პრეზენტაცია;
პრეზენტაციის დასრულების შემდეგ მოსწავლეებთან ერთად განვიხილავთ პროექტის მსვლელობის წარმატებულ, წარუმატებელ დეტალებს; ვიმსჯელებთ თუ რისი გაუჯობესება შეიძლება მომავლისათვის.
8.სარგებელი სხვებისათვის: მოზარდებს აუმაღლდებათ სამოქალაქო განათლების ცნობიერება; ჩამოუყალიბდებათ უცხო–სოციალურ გარემოში ადაპტირების უნარ–ჩვევები, პიროვნებას მიიღებენ ისეთებად, როგორებიც არიან; ეს კი პრობლემას არ შეუქმნის მათ სზოგადოებაში ინტეგრირებას; ეცოდინებათ ადამიანისა და ბავშვთა უფლებები; გაიაზრებენ ქუჩის ცხოვრების "ხიბლსა" და შედეგებს; მოახდენენ შედარება–დაპირისპირებას თავისუფლებასა და უფლებების შეზღუდვას შორის; ეს კი დაგვეხმარება არასრულწლოვანთა დანაშაულის თავიდან აცილებაში; გარდა ამისა დამზადებული ბუკლეტების გავრცელება და დამუშავებული პროექტის საჯარო პრეზენტაცია საზოგადოების, სკოლისა და თემის წინაშე იქნება იგივე საპრევენციო ღონისძიება მოზარდთა შორის დანაშაულის აღკვეთისა და პროპაგანდა–აგიტაცია ჯანსაღი ცხოვრების წესის შესახებ; ყოველივე ეს მათი თანატოლთათვის და მომავალი თაობისათვის მაგალითის მიმცემი იქნება; გარდა ამისა, პრობაციონერები თავს "განსხვავებულ" ბავშვებად არ იგრძნობენ და ამ შეხვედრით გამოწვეული მოტივაცია, ვინ იცის შეიძლება სიკეთის გზაზე გადადგმული კიდევ ერთი ნაბიჯი აღმოჩნდეს; მათთვის ხომ თანატოლთა ცხოვრება თუ შეცდომები საუკეთესო მაგალითია; ცხოვრებას ხომ სხვათა შეცდომებზე სწავლობენ... სასწავლო პროექტის წარმატების შემთხვევაში მოსწავლეებში მოტივაცია გაიზრდება; მრავალფეროვანი სასწავლო საშუალებებისა და რესურსების გამოყენებით შეძლებენ არა მარტო ინფორმაციული ცოდნის დაგროვებას, არამედ გამოუმუშავდებათ პრაქტიკული უნარები; ასეთი ტიპის ავთენტური სწავლა და კრიტიკულ ანალიზზე დაფუძნებული სწავლა–სწავლება მოსწავლეებს დაეხმარება იმ პრობლემის ანალოგიურ გადაწყვეტაში, რასაც ზრდასრულები აწყდებიან ყოველდღიურ ცხოვრებაში;
9.სამუშაო ენა: ქართული
10.მონაწილეები სხვა სკოლებიდან: სსიპ სამტრედიის, სოფ:კორმაღლის მე-9 კლასის მოსწავლეები და სსიპ სამტრედიის მე-15 სკოლა–პანსიონის აღსაზრდელები;
11.საგნებთან/საგნობრივ ჯგუფებ;ან/ესგ კავშირი:
ინტეგრაცია:
ისტ–ი;
სამოქალაქო განათლება;
საბუნებისმეტყველო მეცნიერება;
მათემატიკა;
ხელოვნება;
ხელოვნება; მიმართულება:პრაქტიკული უნარ–ჩვევები და იდეების გამოხატვა ხელოვნებაში;
ს.ხ.IX.1.მოსწავლე შმოქმედებითად იყენებს ხელოვნების ელემენტებს, პრინციპებს, სხვადასხვა მასალას, ტექნიკასა და პროცედურას;
ს.ხ.IX.4.მოსწავლე გეგმავს და ასრულებს სხვადასხვა სახის სამუშაოს;
დახატავენ წარმოსახვით; კოლორიტის საშუალებით გადმოსცემენ განწყობილებას; გამოიყენებენ კონტრასტულ ფერებს ემოციების გადმოსაცემად; ჩაატარებენ ექსპერიმენტს შერჩეულ სფეროში (მხატვრობა, ფოტოგრაფია, რეჟისურა და ა.შ.) ; მოძიებული ინფორმაციის საფუძველზე (ტექნოლოგია, გამომსახველობითი ხერხები, მასალა) დაგეგმავენ სამუშაოს შესრულების ოპტიმალურ დროს და შემსრულებელთა რაოდენობას; ამოცანის სპეციფიკიდან გამომდინარე განსაზღვრავენ სამუშაოს თანმიმდევრობას/ ფუნქციებს/მოვალეობებს; დაგეგმავენ, რა მატერიალური რესურსები დასჭირდება შესასრულებელ სამუშაოს და როგორ მოიძიებენ ამ რესურსებს; შექმნიან სხვადასხვა ნივთებს, ბუკლეტებს (გრაფიკულად, კომპიუტერით); კომპიუტერული ტექნიკის გამოყენებით შექმნიან ესკიზებს, ასევე ელექტრონულ ჟურნალებსა და გაზეთებს;
სამოქალაქო განათლება;
მიმართულება: მოქალაქეობა;
მოქ.IX.2.მოსწავლე შეისწავლის მოქალაქის საზოგადოებრივ ცხოვრებაში მონაწილეობის ფორმებსა და საშუალებებს;
მოქ.IX.3.მოსწავლე იკვლევს საზოგადოებაში სამართლიანი ურთიერთობის ხელისშემშლელ და ხელშემწყობ ფაქტორებს;
მოქ.IX.4.მოსწავლე აფასებს ადამიანისა და საზოგადოების როლს სოციალური პრობლემის გადაწყვეტაში;
მოსწავლეები ერთად გაითამაშებენ სიტუაციას, როდესაც ილახება ადამიანის ღირსება ან თავისუფლება; გამოთქვამენ და დაასაბუთებენ თავიანთ მოსაზრებებს ამ ღირებულებების მნიშვნელობის შესახებ; გადმოსცემენ საკუთარ განცდებს; საკუთარ დასახლებაში (რეგიონში) აირჩევენ ერთ–ერთ საზოგადოებრივ ორგანიზაციას და მოიძიებენ ინფორმაციას მის შესახებ; იმსჯელებენ ამ ორგანიზაციის შექმნის მიზეზებსა და მიზნებზე; ახსნიან, თუ რატომ ევალება პიროვნებას კანონის დაცვა; დაასახელებენ იმ საშიშროებას, რაც მოსდევს არაკანონიერ მოქმედებას; შექმნიან მშვიდობიანი გარემოსათვის საჭირო ყოველდღიური ქცევის სახელმძღვანელო დოკუმენტს (მაგ: ბუკლეტი, პლაკატი, სამახსოვრო); აღწერენ იმ საშიშროებებს, რაც მოსდევს მოზარდების მიერ თამბაქოს, ალკოჰოლისა და ნარკოტიკების გამოყენებას; დაასახელებენ ეფექტური პრევენციული ღონისძიებების მაგალითებს; დაწერენ თხზულებას სოციალური დაავადებები (მაგ: ალკოჰოლიზმი, ნარკომანია...) მქონე ადამიანებისადმი საზოგადოების წევრთა დამოკიდებულების შესახებ, სადაც დაასაბუთებენ საკუთარ პოზიციას მათ მიერ აღწერილი ურთიერთობის სამართლიანობის შესახებ;
მათემატიკა;
მიმართულება: მონაცემთა ანალიზი, ალბათობა და სტატისტიკა;
მათ.IX.11.მოსწავლე აწესრიგებს და წარმოადგენს მონაცემებს დასმული ამოცანის ამოსახსნელად ხელსაყრელი ფორმით;
მათ.IX.13.მოსწავლე აკეთებს მონაცემთა ანალიზს და აყალიბებს დასკვნებს;
რაოდენობრივი მონაცემების მიხედვით ააგებენ ცხრილს (ისტ–ის გამოყენება); შეარჩევენ დაჯგუფებულ რაოდენობრივ მონაცემთა წარმოდგენის შესაფერის გრაფიკულ ფორმას, ასაბუთებენ არჩევანს და ქმნიან ცხრილს/დიაგრამას (ტექნოლოგიების გამოყენებით ან მის გარეშე); გამოიყენებენ გრაფიკული ფორმით წარმოდგენილ მონაცემებს სტატისტიკური შინაარსის მოსაზრებათა/არგუმენტების ჩამოსაყალიბებლად ან შესაფასებლად;
საბუნებისმეტყველო მეცნიერებები;
მიმართულება:ცოცხალი სამყარო;
ბუნ.IX.1.მოსწავლე მსჯელობს ადამიანის ორგანიზმის ზოგიერთ ანატომიურ და ფიზიოლოგიუი თავისებურებების შესახებ;
გამოიყენებენ გაზომვებს, მოსმენას, ვიზუალურ დაკვირვაბას ორგანიზმის ფიზიკური მდგომარეობის შესაფასებლად, დაკვირვების შედეგებს ცდის ოქმის სახით წარმოადგენენ; მოიპოვებენ ინფორმაციას ორგანიზმის დაცვით (მაგ: კანი, ლორწოვანი გარსები, ღვიძლი, ტემპერატურის მატება, ფაგოციტები) შესაძლებლობების შესახებ და ივარაუდებენ მათი დარღვევების შედეგებზე;
ისტ–ი
გამოიყენებენ ისტ–ის საშუალებებს თანაკლასელებთან ერთად ტექნოლოგიური გაუმჯობესებული მოდელების შექმნისას; გაამზადებენ და გამოსცემენ ორიგინალურ ნაშრომებს ელექტრონული ფორმით; გამოიყენებენ ისტ–ის საგამომცემლო და სხვა შემოქმედებით საქმიანობაში (მაგ: ფოტოგრაფიული გამოფენა ვებ–გვერდებზე); გამოიყენებენ ისტ–ის საშუალებებს მასწავლებლებთან, თანაკლასელებთან, სკოლა–პანსიონის აღსაზრდელებთან ურთიერთობისა და სხვათა შეტყობინებისათვისა; საზოგადოებასთან ინფორმაციის გაცვლის მიზნით; მოიძიებენ ინფორმაციებს სხვადასხვა წყაროებიდან დაამუშავებენ და გამოიკვლევენ შემდგომში სხვებისათვის მიწოდების მიზნით;
12.პროექტის ფასილიტატორი: ნუნუ სარჯველაძე
13.ფასილიტატორის ელ. ფოსტა: nsarjveladze2010@gmail.com
14.პროექტის ფორუმი: http://nunusarjveladze.blodspot.com/
15.პროექტის ვებ–გვერდი/ბლოგი