вторник, 29 марта 2016 г.

სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება:„ადამიანი და სამყარო“

საგანი:

სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება
კლასი:
VII კლასი
თარიღი:

პედაგოგი:
ნუნუ სარჯველაძე
თემა:
„ადამიანის დამოკიდებულება სამყაროსადმი“
გაკ: „ადამიანი და სამყარო“
სტანდარტი/ინდიკატორი:
·         ს.გ. VII.3.მოსწავლე აკვირდება გარემოში ობიექტებს შორის კავშირებს და ასახავს ნამუშევარში;
·         ს.გ. VII.9.მოსწავლე კრიტიკის დროს პატივისცემით ეკიდება სხვის ნამუშევარს და აზრს;
მოსალოდნელი შედეგი

·         ხატავს ყოფით სცენებს;
·         აკვირდება, როგორ იცვლება საგნის გამოსახულება დამკვირვებლისგან დაშორების მიხედვით და ასახავს ნამუშევარში;
·         ასახავს ნამუშვარში ბუნებას და მასში მიმდინარე მოვლენებზე დაკვირვების შედეგებს (მაგ. გამოხატავს შესაბამისი ფერით დღე-ღამის სხვადასხვა მონაკვეთს, წელიწადის დროს და ამინდს).
·         კორექტულია სხვის შცდომებზე საუბრისას;
·         ტოლერანტულია განსხვავებული იდეების, სტილის, მიდგომების მიმართ;
·         აცდის სხვას საუბარს კამათის დროს;
გაკვეთილის მიზანი:
·         მოსწავლე გაეცნოს ხელოვნების ნაწარმოებში ადამიანის ბუნებაში გამოსახვის სხვადასხვა მხატვრულ ხერხებს;
·         დაფიქრდეს, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია ადამიანის დამოკიდებულება გარე სამყაროს მიმართ;
·         განუვითარდეს მოქალაქეობრივი თვითშეგნება;
აქტივობები:
·         პაუზებით კითხვა
·         კითხვა-პასუხი
·         დისკუსია

მუშაობის ფორმა
ინდივიდუალური, წყვილებში


გაკვეთილის მსვლელობა
გამოწვევა:
პროვოცირება: რა იციან ადამიანის სამყაროსადმი დამოკიდებულების შესახებ; ე.წ. „აბლაბუდა“, „ასოციაციური რუკა“
ადამიანი და სამყარო                                                                                                                                 
აქტივობა 1.





სავარაუდო პასუხები:  ძლიერი, უძლური, გაბატონებული, დამოკიდებული ბუნებაზე, მეგობარი, დამნგრეველი, გარდამქმნელი და ა.შ.


აქტივობა 2. პაუზებით კითხვა; ილუსტრაციების გამოყენება:
·         ჯორჯონე „ივდითი“
·         მარკ შაგალი „გასეირნება“
·         პიტერ ბრეიგელი „მონადირეები“
·         პოლ გოგენი „ღვთაების დღე“
·         ჯუ-დე-ცზუინი „ბრძენი ფიჭვების ქვეშ“
·         ვინსეტ ვან გოგი „არლის პეიზაჟი“
·         ჰერს უინდემ ლუისი „იარაღის საწყობი ჭურვის შემდეგ“
·         სალვადორ დალი „გეოლოგიური სამართალი“
·         პიერ ჰიუვი შავანი „იმედი“
·         ნიკოლა პუსენი „პეიზაჟი“
·         ჟორჟ სერა „გასეირნება გრანტ - ჟატის კუნძულზე კვირა დღეს“


აღწერა, კლასიფიკააცია სურათებისა მოცემული კითხვების მიხედვით:
ილუსტრაციებზე მოცემული სურათებიდან რომელში ჩანს:
·         „ბუნებაზე გაბატონებული ადამიანი“,
·         „ბუნების მეგობარი ადამიანი“,
·         „ბუნების მორჩილი ადამიანი“,
·         ბუნების დამანგრეველი ადამიანი“

აქტივობა 3.
ინფორმაცია ცნობისმოყვარეთათვის:
პიტერ ბრეიგელი
აქტივობა 4.
შეავსეთ ცხრილი:
·         რა ვიცი
·         რა მინდა ვიცოდე
·         რა გავიგე

საშინაო დავალება:
დამატებითი ინფორმაციის მოძიება აღნიშნულ თემაზე ისტ-ის გამოყენებიტ; ანახატების, ჩანაწერების, ესეების გაკეთება თემაზე: „ადამიანი და სამყარო“

დროის მენეჯმენტი
აქტივობა 1. „აბლაბუდა“ ; - 10 წთ
აქტივობა 2. პაუზებით კითხვა, სურათების აღწერა - 20 წთ
აქტივობა 3. ინფორმაცია ცნობისმოყვარეთათვის - 5 წთ;
აქტივობა 4. მუშაობა ცხრილზე „რა ვიცი, რა მინდა ვიცოდე, რა გავიგე“ – 5 წთ;
აქტივობა 5. საშინაო დავალება - 5 წთ;

შეფასების სტრატეგიები
10 ქულიანი პრინციპი
რესურსები
·         სასწავლო მეთოდური ლიტერატურა VII კლასის სახელმძღვანელო, ავტ: ნ.კუნჭულია, მ.მეხაშიშვილი, ნ.მიქაბერიძე, - მასწავლებლისა და მოსწავლის წიგნი;
·         თვალსაჩინოება, ნახატები:
ჟორჟ სერა  „კვირა შუადღის შემდეგ“;
პიერ ჰიუვი შავანი „იმედი“;
ნიკოლა პუსენი „პეიზაჟი“
სალვადორ დალი „გეოლოგიური სამართალი“
·         ინტერნეტი Wikipedia, google
შენიშვნა









Комментариев нет:

Отправить комментарий